Best of Kvarner
Image default

Crkva Svete Lucije (Jurandvor, Baška) – 7 tajni Crkve Sv. Lucije u kojoj se nalazi Baščanska ploča

Zašto je Crkva Sv. Lucije jedna od najpopularnijih i najpoznatijih crkvi na otoku Krku? Koje sve tajne i zanimljivosti skriva popularna Crkva Sv. Lucije u Baškoj (Jurandvoru)? Gdje se točno nalazi Crkva Sv. Lucije i koliko košta ulaznica za posjet unutrašnjosti Crkve Sv. Lucije?

Crkva Sv. Lucije definitivno je jedna od najzanimljivijih i najpopularnijih crkvi na području otoka Krka. Ova je zanimljiva crkva imala vrlo važnu ulogu u povijesti hrvatskog naroda – zbog činjenice jer je u njoj pronađena Baščanska ploča. Baščansku ploču (kopiju) možete i danas vidjeti u unutrašnjosti ove crkve.

Ova je crkva vrlo dobro održavana i turisti je često posjećuju – posebice u ljetnim mjesecima. Želite li i vi doživjeti dašak hrvatske povijesti i osvijestiti važnost Baščanske ploče za hrvatski narod – svakako dođite do Crkve Sv. Lucije u Baškoj. U nastavku vam otkrivamo 7 tajni Crkve Svete Lucije u Baškoj (Jurandvoru):

Crkva Sv. Lucije čuvarica bogate povijesti Hrvata

Crkva Svete Lucije (Opatija Svete Lucije) jedna je od najvažnijih crkvi na otoku Krku, ali i općenito među hrvatskim narodom. Naime, u ovoj je crkvi pronađena Baščanska ploča – kao jedan od najvrjednijih spomenika hrvatske kulture. Danas se original Baščanske ploče čuva u Zagrebu, dok je u Crkvi Sv. Lucije moguće vidjeti stvarnu repliku top spomenika kulture.

Iako na području Krka postoje i “starije” crkve koje su ispisivale povijest ovdašnjeg stanovništva, ova se crkva smatra jednom od najvažnijih na otoku. Primjerice, Crkva Svetog Marka u Baškoj ispod sebe skriva baziliku staru 1500 godina, no ipak je manje popularna od Crkve Sv. Lucije.

Crkva izgrađena u 11. stoljeću sa sobom donosi mnoštvo povijesnih ostataka – kao dokaz vrlo burnog i važnog života ovdašnjeg naroda. Glagoljica koja je duboko ukorijenjena u život ovdašnjeg stanovništva – otkrivanjem Baščanske ploče dobila je jednu potpuno novu dimenziju. S njome, veliku važnost dobila je i Crkva Svete Lucije u Jurandvoru (Baška, Krk).

Crkva Sv. Lucije nastala na prijelazu iz 11. u 12. stoljeće

Zanimljivo jest da nisu točno poznate godina kada je nastala ova veoma važna crkva za hrvatsku povijest. Prema tekstu Baščanske ploče može se zaključiti kako je Crkva Sv. Lucije nastala negdje na prijelazu iz 11. u 12. stoljeće. Mnogi će reći kako je crkva već postojala u 11. stoljeću, s obzirom na to da je zemljište za crkvu darovano između 1076. i 1089. godine.

Dakako, dokaz tome je sama Baščanska ploča na kojoj se jasno spominje predaja zemljišta za izgradnju crkve i samostana. Prema tekstu Baščanske ploče (pisan na glagoljici) stoji kako je hrvatski kralj Dmitar Zvonimir darovao zemljište opatu Držihi, a nakon čega je opat Dobrobit sagradio crkvu Svete Lucije i samostan.

Iako mnogi detalji nisu u potpunosti jasni, stručnjaci smatraju kako je današnja Crkva Svete Lucije zapravo izgrađena na ostacima (temeljima) nekadašnje ranokršćanske bazilike. S druge strane, samostan uz crkvu vjerojatno je izgrađen na mjestu ville rustice koja je potjecala iz rimskog doba.

Crkva Svete Lucije mijenjala se kroz povijest

Crkva Svete Lucije mijenjala je svoj oblik nekoliko puta kroz povijest. Posebice se to odnosi na zvonik koji je nekada bio viši. Danas je Crkva Svete Lucije mala romantička građevina, a također se i zvonik smatra romantičkim. Crkva je prema zapisima izgrađena između 11. i 12. stoljeća, ali je vrlo brzo bila mijenjana i nadograđivana.

Zvonik Crkve Svete Lucije izgrađen je u 13. stoljeću, a sagradio ga je Andrija iz Krka. U 15. stoljeću, lokalna plemićka obitelj Juranić s južne strane crkve dogradila je malenu kapelicu Svetog Ruzarija. Prilikom obnove, godine 1863. zvonik crkve je smanjen za jedan kat – po nalogu krčkog biskupa Ivana Vitezića. Zanimljivo, na uglovima je tada ugrađen i simbol četiri evanđelista.

Stručnjaci se slažu kako je Crkva svoje “finalne” obrise izgleda dobila negdje u 14. stoljeću, dok su kasnije izmjene uglavnom bile manje. Zanimljivo, Crkva Svete Lucije u punoj je upotrebi bila tek u 19. stoljeću kada je predana na upravljanje biskupu krčke biskupije.

Baščanska ploča kao pregrada između svećenika i puka

Baščanska ploča uz svoje bogato povijesno značenje, nekada je imala i vrlo važnu ulogu tijekom obreda mise. Naime, Baščanska ploča bila je takozvani plutej, odnosno pregrada između dijela crkve za svećenike i puk. Konkretno, Baščanska ploča bila je lijevi plutej, a pronađena je ugrađena u pod crkve.

Ploča je službeno pronađena 1851. godine kada je župnik Petar Dorčić o njezinom pronalasku obavijestio Ivana Kukuljevića Sakcinskog. Tada kreće njezina restauracija i mnogobrojni pokušaji otkrivanja teksta ploče. Baščanska je ploča pisana na glagoljici, a original se danas nalazi u HAZU u Zagrebu. U Crkvi Sv Lucije nalazi se vjerni odljev ploče.

Ulaskom u Crkvu Svete Lucije uočiti ćete glavni oltar, ali i drveni poliptih s gotičkim okvirom – djelo majstora Luke i Ivana (sinova Paola Veneziana) iz 14. stoljeća. Original se danas čuva u Biskupskom dvoru u Krku. Dakako, u crkvi se nalazi još nekoliko zanimljivih detalja – koje ćete otkriti istraživanjem same unutrašnjosti crkve sa stručnom osobom.

Zanimljiv običaj bacanja malog kruha

Crkva Sv. Lucije je kroz bogatu povijest često mijenjala čelnike. Dugo su vremena crkvom i samostanom upravljali benediktinci, da bi u konačnici Crkva Svete Lucije pripala krčkim biskupima. Oko Crkve ćete primijetiti mnogobrojne povijesne ostatke koji ukazuju na nekadašnje postojanje vile rustice, ali i samostana.

S obzirom na to da crkva nosi naziv Crkva Sv. Lucije, glavni blagdan ovdje je Dan Svete Lucije. Ovaj se blagdan održava 13. prosinca, prilikom čega se upriličava sveta misa u ovoj povijesno važnoj crkvi. No, uz ovaj blagdan i Crkvu Sv. Lucije veže se i jedan zanimljiv običaj.

Naime, nakon mise na Dan Svete Lucije, sa zvonika crkve baca se maleni kruh – hljebić (hlipcić). Radi se o višestoljetnom običaju koji svoje korijenje vuče u vremena kada je na obližnjoj rječici Suha Ričina radio mlin. Tada se u čast Svete Lucije brašno darovalo lokalnom življu – kako bi se napravili hlipcići koji su se sa zvonika bacali okupljenim vjernicima.

Gdje se nalazi Crkva Sv. Lucije i koliko košta ulaznica za posjet?

Crkva Sv. Lucije nalazi se u Jurandvoru – mjestu nedaleko Baške. Konkretno, Jurandvor se maleno mjesto koje se nalazi odmah prije Baške – i sasvim sigurno ćete se voziti kroz Jurandvor ako idete prema Baškoj. Ispred Crkve Sv. Lucije nalazi se veliki parking gdje možete parkirati automobil. Dakako, do Crkve Sv. Lucije iz Baške možete doći i pješice, ali i biciklom.

Vanjski dio Crkve Sv. Lucije možete posjetiti u bilo koje doba godine – te uživati u crkvi, ali mnogobrojnim povijesnim ostacima oko crkve. No, želite li posjetiti unutrašnjost Crkve Sv. Lucije i vidjeti Baščansku ploču – za to čete trebati pričekati toplije mjesece.

Za ulazak u Crkvu Sv. Lucije i istraživanje Baščanske ploče plaća se ulaznica – cca 5 eura. Najprije ćete pogledati kratki film o Crkvi i Baščanskoj ploči (na željenom jeziku), a zatim ćete se uputiti s vodičem u Crkvu Sv. Lucije kako biste vidjeli Baščansku ploču i unutrašnjost crkve.

Zašto posjetiti Crkvu Sv. Lucije u Jurandvoru (Baška)?

Crkva Sv. Lucije jedna je od najpoznatijih, ali i najvažnijih crkvi na području Krk-a, ali i čitave Hrvatske. U ovoj je simpatičnoj crkvi pronađena Baščanska ploča – jedan od najvažnijih glagoljičkih spomenika hrvatske kulture. Samim time, Crkva Svete Lucije ima vrlo veliku važnost za hrvatski narod i hrvatsku povijest.

Želite li postati i osjetiti dio te povijesti hrvatskog naroda – svakako posjetite Crkvu Sv. Lucije u Jurandvoru nedaleko Baške. Vanjski dio Crkve možete posjetiti bilo kada tijekom godine, dok unutrašnjost i Baščansku ploču možete vidjeti u ljetnim mjesecima. Ulaznica iznosi oko 5 eura.

Crkva Sv. Lucije jedna je od najatraktivnijih znamenitosti područja Baške – te je samim time odlična prilika za izlet vas i vama dragih ljudi. Posjetite Crkvu Sv. Lucije u Jurandvoru kraj Baške na otoku Krku – te doživite dio važne povijesti otoka Krka i hrvatskog naroda.

Korisnici trenutno pregledavaju...